Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

1990’lı yılların sonuydu. Asp kullanarak web sayfası hazırlıyordum kendimce. Satranç oynamayı da sevdiğim için satranç oyunlarının izlenebileceği bir site yapayım dedim. O ilk sitede sadece binlerle ifade edilebilecek kadar oyun vardı.

Şu an pgnchess.com’da 8 milyondan fazla oyun var. Ama bu siteyi yeniden hazırlarken ki istek giderek azalmaya başladı içimde.

Satranç oyunlarını içeren bir veritabanı oluşturmak istediğinizde karşılabileceğiniz bir kaç zorluğu yazmak istedim. Belki birilerine yol gösterir.

 1. Oyuncular:

  PGN veya başka formattaki oyunları internetten rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Robert James FischerOyun bulmakta bir zorluk yok yani. Ama bu PGN’lerde oyuncu adları belirli bir standartda yazılmamış oluyor. Dolayısı ile oyunları direk veritabanınıza eklediğiniz de örneğin “Robert James Fischer” için
  Fischer
  Fischer, James
  Fischer, Robert
  Fischer, R. James
  Fischer, Robert James
  Fischer, R. J.gibi farklı varyasyonlar ile karşılaşabiliyorsunuz. Otomatik olarak “Fischer”  veya “Fischer, R” olanları “Fischer, Robert James” yapmaya kalkarsanız da “Fischer Rodriguez, Juan Manuel” adlı bir oyuncunun daha olduğunu öğreniyorsunuz. Kısacası elinizde sadece “Fischer” diye bir oyuncu var ise bir anda 250 adet soyadı Fischer olan oyuncu ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Malesef PGN’lerde oyuncunun Federasyonu, ID’si yani aynı isimdeki oyuncuları birbirinden ayıracak bir özellik de yok. Oyunun oynandığı tarih alanında da eksiklik olunca oyuncunun doğum tarihinden yola çıkarak oyuncuyu bulmak da işe yaramıyor.

 2. Turnuvalar: Turnuvalardan yola çıkmak çözüm mü? Aslında PGN oyunlarında Turnuva bilgisi tam olarak girilse evet bu bir çözüm. Ama malesef PGN’lerin büyük bölümünde turnuva bilgisi sadece “?” işareti olarak giriliyor. Ya da aynı PGN dosyası içinde bile farklı turlar için Turnuva adı farklı girilebiliyor.

Sonuç olarak oyuncu isimlerindeki bu karmaşadan dolayı önünüzde iki seçenek oluyor. Ya olabildiğince bu hataları temizleyip oyun sayısı fazla olan büyük bir veritabanı ya da çok çok daha az oyunla kesin oyuncu isimleri ile küçük bir veritabanı.blog-e

Bu genel bir sorun son yıllarda TWIC gibi sitelerde yayınlanan oyunlarda PGN’lerin içine bu nedenle FideID de yazılmaya başlandı(Onda da olmayan FideId’ler, yanlış eşleştirmeler gibi hatalar var.). Tabi yalnız bu geçmişe yönelik bir çözüm getirmiyor. Örneğin Alekhine’in FideID’si olmadığı için sadece FideID’leri dikkate alırsanız bu oyuncunun oyunlarını veritabanınıza almamanız gerekiyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail