Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Turkuaz rafa kalktı çünkü hayalimde hep daha modern görünüşe sahip bir program vardı. Kullanıcının daha aşina olacağı excel, word gibi bir arayüze sahip program.  Bu düşünceden hareketle de Mergen kod adlı programı geliştirmeye başladım.

İki program arasındaki en büyük farklar:

  1. Kullanılan arayüz değişti.
  2. Turkuaz dosya bazlı çalışan bir programdı. Yani her turnuva tek bir dosyada tutuluyor ve binary olarak kaydediliyordu. Aynen Swiss-Manager programında olduğu gibi.  Mergen ise bir database uygulaması. Şu an test aşamasında bir kaçı hariç oyuncu bilgileri olmadan 65535 adet turnuva bilgisi var. Database olmasının avantajları, Yönerge, Satranç kuralları gibi pdf dosyalarında programda tutulabiliyor olması. Geçmişe dönük turnuva bilgilerine ulaşabilme. Yani diskte bir sürü turnuva dosyasından ise hepsinin tek bir dosyada toplanması vb. Program içinde ayrıca dışarı veri aktarma komutu da olacak. Böylece istenirse bir turnuva dışarıya tek bir dosya olarak da aktarılabilecek. (Mergen veya Swiss-Manager formatında)

Bu hafta bireysel isviçre sistemi eşlendirmesini bitiririm diye planlıyorum. Eşlendirme için Fide’nin kabul ettiği iki yazılım kullanılacak. javaFo ve bbpPairinings. Ayrıca program dahili bir eşlendirme sistemi koymayı düşünmüyorum.

Program istenirse bir web sitesi ile etkileşimli çalışabilecek. Sonuçların aktarılması, eşlendirme ilanı, kayıtların alınması vb. Hatta bu tür bir çalışmada hakemlerin cep telefonundan  oyun sonucunu direk programa aktarması bile yapılabilir.

Masa numaralarının basımı, masa başlıklarının basımı, Turnuva logosu gibi işlemleri çok çok sonra eklemeyi düşünüyorum.

Şimdilik bu kadar. Bir şeyler ekledikçe buraya not olarak düşmeyi hedefliyorum. Böylece geliştirme aşamalarını da kaydetmiş olacağım.

Mergen Ekran görüntüleri:

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail