Adil Feridun ÖNEY

Feridun Öney21 Nisan 1956’da İstanbul’da doğdu. Babası Mehmet Cahit Öney, annesi Hatice Mediha Öney’dir. İlk ve orta öğretimini İstanbul’da tamamladı. 1984 yılında lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nda, Türk Sanat Müziği alanında tamamladı. Daha sonra aynı üniversite bünyesinde yine Türk Sanat Müziği alanında yüksek lisans ve sanatta yeterliliğini tamamlayan Öney, “Sanatçı Öğretim Görevlisi” olarak ders vermeye başladı. Bugüne kadar TSM Solfej ve Nazariyatı, Ritm Bilgisi, Analitik Solfej, TSM Literatürü ve Müzik Tarihi gibi dersler verdi.

Aynı zamanda satranççı (Fide Master) olan Öney[1], çeşitli uluslararası satranç turnuvalarında Türkiye’yi başarıyla temsil etti. 1973’te gençlerde Avrupa 3.’sü, Türkiye 1.’si, 1976 yılında Türkiye satranç şampiyonu oldu. 1. Uluslararası Selanik satranç turnuvasında ve 2002’de Almanya’da Freudenstadt’da düzenlenen open satranç turnuvasında 1.’lik ödülü kazandı.

Kendisi gibi satranççı olan Fatmanur Uysal ile yaptığı evlilikten bir kızı vardır.

An itibarıyla, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, Kompozisyon Bölümü’nde “Sanatçı Öğretim Görevlisi” unvanı ile ders vermekte ve bölüm başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.